Захисти рослину – захисти своє життя. НЕ РИЗИКУЙ!!!!!
ООН оголосила 2020 – Міжнародним роком здоров’я захисту рослин.
Коломийський ліцей №2 прийняв участь у майстер-класі з виготовлення листівок-агітівок «Збережімо першоцвіти». Захід було проведено в рамках проекту «Наша країна у світлинах» . Мета – пропаганда збереження першоцвітів, розповсюдження листівок серед місцевого населення. щорічно за сезон (лютий-квітень) в Україні незаконно збирається і реалізується близько 20 млн первоцвітів, занесених до Червоної книги України.
14 жовтня 1998 року Верховна Рада прийняла Закон України «Про захист рослин» і цей день вважається офіційною датою створення національної служби захисту рослин України.
Наша їжа на 80% складається з рослин, вони виробляють 98% кисню, яким ми дихаємо. Але, водночас, рослинам постійно загрожують шкідники та хвороби — щорічно через них гине до 40% продовольчих культур у всьому світі.
Підвищення температури на планеті означає, що більше шкідників рослин з’являється в тих місцях, де їх раніше не бачили.
Кількість корисних комах за останні 25 – 30 років впала на 80 %, а вони так важливі для здоров’я рослин (запилення, боротьби з шкідниками, здоров’я ґрунтів, переробки поживних речовин).
Найбільші рої сарани може з’їдати близько 100 000 тон рослин на день, натомість такою кількістю їжі можна прогодувати десятки тисяч людей протягом року.
За прогнозами сільськогосподарське виробництво повинно збільшитися на 60 % до 2050 року, щоб прогодувати все населення планети.
Саме такі КЛЮЧОВІ ФАКТОРИ вказують на те, чому заходи та дії, спрямовані на захист здоров’я рослин, так важливі для нашої планети.
Одна вирвана квітка виду підсніжник – це вкрадене життя у 45 паростків, які вона могла би дати у майбутньому
Екологи намагаються пробудити свідомість українців кожної весни, переважно, до 20 березня – дня весняного рівнодення, – коли землю починають активно вкривати первоцвіти. Традиційно за кілька днів до восьмого березня на телеканалах та в ефірах радіопрограм починають лунати попередження про зникнення духмяних червонокнижних підсніжників.
Екологи озвучують загальновідомі й сумні факти про зникнення первоцвітів, про необхідність їх уберегти. Громадськість чує заклики, розуміє усю скрутність ситуації, та чомусь забуває про цей бік медалі, як тільки помічає на ятках симпатичні біленькі квіточки, огорнуті зеленими листочками. Представники так званої “квіткової мафії” узагалі не замислюються над тим, що одна вирвана квітка виду підсніжник — це вкрадене життя у 45 паростків, які вона могла би дати у майбутньому.
Екологи виступають за посилення заходів по відношенню до «збирачів» підсніжників, закликають всіх небайдужих ставитися до цих квітів обережно і дбайливо.
Але щороку з настанням весни в містах знову з’являються торговці, які знищують підсніжники. Тому, якщо вам захочеться купити букетик цих красивих квітів, згадайте, що, купуючи, ви змушуєте браконьєрів до ще більш масштабного їх збору. Відмовтеся від цього маленького задоволення, допомагаючи тим самим зберегти цінний весняний первоцвіт. Щоб і у наших нащадків була можливість побачити це диво природи в живу, а не тільки дізнатися про нього з казок і легенд. Ось про що нагадує сьогоднішнє свято.
Писав у своїй казці Андерсен. – А в хатинці було тепло й затишно. У цій хатинці жила квітка. Вона ховалася у своїй цибульці під землею і снігом. Потім… квітка прокинулась, потягнулася й натиснула на свою оболонку… Вона рвійно випросталася, несучи вгору на тендітній стеблині блідо-зелений пуп’янок, бережно прикритий вузькими щільними листочками, й… опинилася в снігу».
Життя в цієї тендітної рослинки не з легких: не одну заметіль доведеться перебути, трапляються у її дитинстві й морози до десяти градусів. Вистояти першоцвіту допомагає не «віра, надія й любов», як констатує Андерсен, а ціла система складних «пристосувань».
Переконана, що менше коло українців ці корисні застереження почує. Та й залишається відкритим запитання – чи схочуть українці взагалі заглиблюватися в перспективи “світлого майбутнього” підсніжників, вивчати норми законів “Про Червону книгу України”, “Про охорону навколишнього природного середовища” та “Про рослинний світ”. А дарма.
Ніхто не зважає, що підсніжники вже давно занесені до Червоної книги України і через таку комерцію можуть взагалі зникнути. Екологи ж звертаються до свідомості людей, проводять рейди з вилучення квітів, штрафують і нарікають, мовляв, що ми можемо зробити: за підсніжниками зазвичай полюють малозабезпечені люди, так вони заробляють собі на життя. От і виходить замкнуте коло. Та може статись, що поки ми будемо намагатись його розірвати, рятувати вже буде нічого. Цікаво, що тоді будуть вважати провісником весни? Щороку популяції підсніжників зменшуються, що пов’язано з вирубкою лісу та масовим збиранням першоцвітів, запевняють екологи. На сьогодні підсніжники збереглися на Поділлі, у Чернівецькій, Хмельницькій областях та Закарпатті. На жаль, в Україні 19 квітня – це не свято краси, у цей день українські екологи закликають людей до збереження рослини від винищення. У першому виданні Червоної книги ще Української ССР в 1980 році Підсніжник звичайний (по-науковому Galanthus nivalis) отримав статус “Зникаюча декоративна рослина, поширення якої інтенсивно скорочується”. У додатку про необхідні заходи охорони було зазначено: “Заборона продажу букетів та викопування цибулин, контроль за станом популяцій” Проте за десять років ситуація не змінилась, підсніжник зазначений і у другій редакції 1996 року, вже Червоної книги України. Через надмірне захоплення людей квітами підсніжники встигли потрапити і у II додаток СІТЕS (Конвенція про міжнародну торгівлю видами дикої фауни та флори, що знаходяться під загрозою зникнення). Конвенція була прийнята у Вашингтоні в 1973 р., ратифікована Верховною Радою України 1999 р., вступила в силу в 2000 р. При заготівлі підсніжників спустошуються гектари лісу. Люди, які продають на базарах підсніжники, розпродують ліс. Ще з початку лютого триває операція “Першоцвіт”, у рамках якої екологи проводять роботу з виявлення фактів збирання та реалізації рослин, які занесені до Червоної книги України. Зважаючи на особливості нашої території, особливу увагу спеціалісти звертають на збирання підсніжників та черемші. Для того, щоб не продавали підсніжники, екологи видають приписи керівництву ринків про заборону реалізації квітів на їх територіях. Але люди кмітливі і продають першоцвіти неподалік ринків, на зупинках громадського транспорту.
Одна давня легенда свідчить, що коли Адам і Єва були вигнані з раю, йшов сніг. Єва замерзла і стала плакати, згадуючи про теплі райські сади. Щоб утішити її, Бог перетворив кілька сніжинок в квітки підсніжника. Побачивши квіти, Єва повеселішала і у неї з’явилася надія на краще. Звідси і вважається, що підсніжник – символ надії.
За іншою легендою, богиня Флора роздавала квітам костюми для карнавалу і подарувала підсніжникам біле плаття. Але сніг теж хотів брати участь в карнавалі, хоча костюма йому не було. Тоді він став просити, щоб квіти допомогти йому, але вони злякалися холоду і не погодилися, і тільки підсніжник вкрив його своїм білим плащем. Разом кружляли вони у танку і перейнялися один до одного такою симпатією, що стали нерозлучні. Існувала ще легенда, що одного разу Зима зі своїми супутниками Холоднечею та Вітром вирішила не пускати на землю Весну. Всі квіти злякалися її загроз, крім підсніжника, який випрямив свою стеблинку і зміг вибратися з-під снігового покриву. Побачило Сонце його пелюстки і зігріло землю теплом, відкривши дорогу Весні.
Підсніжник (лат. Galanthus) – рід трав’янистих багаторічників родини Амарилісові, що включає 18 видів і два природні гібриди. Наукова назва роду перекладається з давньогрецької як молочноквітковий і характеризує забарвлення квіток рослини. Англійцям підсніжник відомий під назвою «снігова сережка» або «снігова краплина», німцям – як «сніговий дзвіночок», а у нас його називають підсніжником за ранню появу на ґрунті після зими.
Рослини, які віщують прихід весни, за останні десятиліття опинилися на межі зникнення. Вони мають великий попит серед населення, їх безжально зривають, знищуючи цілими галявинами. Всі представники роду підсніжників занесені до Червоної книги.
Згідно з постановою Кабінету Міністрів України №1030 від 07.11.2012 року «Про розмір компенсації за незаконне добування, знищення або пошкодження видів тваринного і рослинного світу, занесених до Червоної книги України, а також за знищення чи погіршення середовища їх перебування (зростання)» розмір компенсації за незаконне добування, знищення або пошкодження одного екземпляра підсніжника білосніжного (підсніжника звичайного) становить 62 грн.
Відповідно до ст. 88-1 ч.2 Кодексу України про адміністративні правопорушення: порушення порядку придбання чи збуту об’єктів рослинного світу, занесених до Червоної Книги України, тягне за собою накладення штрафу від 1700 до 3655 гривень із конфіскацією об’єктів рослинного світу.
ШТРАФ ПОЧИНАЄТЬСЯ З 1700 ГРИВЕНЬ
Торгівля дикорослими рослинами, не залежно від того – були вони зібрані торговцями власноруч чи ні, заборонена – і крапка. Такі реалізатори первоцвітів намагаються показати поліцейським довідки, видані якимись селищними радами, – мовляв, вони самі вирощують такі рослинки і мають право виставляти їх на продаж. Чомусь ніхто не акцентує на тому, що ці довідки оформлюються за окрему доплату, що вони є додатком до протоколів, які складуть поліцейські, та що за торгівлю навіть оформленими в сумнівний спосіб рослинами поза межами ринку передбачена відповідальність за статтею 160 Кодексу України про адміністративні порушення. Штраф за незаконний продаж таких квіток стартує від 1700 гривень і залежить від їхньої кількості. Він прописаний у статті 88 цього ж Кодексу. Стаття 90 дещо “легша” – вона за знищення весняних первоцвітів зобов’язує накласти штраф від 340 до 850 гривень.
Також у нашій державі чомусь ніхто особливо не нагадує про те, що черемша “дикий часник” також переходить у розряд специфічних первоцвітів. За її продаж передбачений штраф у 62 гривні за листок.
Одне слово, в який спосіб, біля яких станцій метро чи яток на ринках у менших містах викривати представників “квіткової мафії”, – вирішувати поліцейським, яким чином оформлювати протоколи – Державній екологічній інспекції кожного з українських міст. Громадянам головне запам’ятати одне: природу слід любити, а її дарами у вигляді первоцвітів – милуватися. І все. За інакшого сценарію наступна – четверта редакція Червоної книги України буде у рази розлогішою.
Та найбільше природа скаже спасибі тим українцям, котрі запам’ятають, що у нас ЗАБОРОНЕНИЙ ЗБІР ТА ПРОДАЖ ТАКИХ РОСЛИН, як:
– цикламен Кузнєцова (фіалка), яка квітує в січні-квітні й є найбільш рідкісним (екологи Київського міського Будинку природи констатували, що її вже немає, – Авт.);
– шафрани (крокуси), якими торгують найчастіше жителі Західної України;
– підсніжники (будь-які види);
– білоцвіти (до речі, карпатськими підсніжниками заборонено торгувати навіть, якщо вони вирощені власноруч);
– рябчики (тюльпанчики) – (вони ввозяться до Києва з Рокитнянського та Білоцерківського районів Київщини);
– сон-трава, котра знищується “квітковими браконьєрами” у приміських лісах;
– плауни (дереза), які продаються на кладовищах та застосовуються для озеленення квіткових букетів;
– черемша зі специфічним часниковим запахом.
Під егідою Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО) та Міжнародної конвенції про захист рослин (МКЗР) по всьому світу планується провести велику кількість заходів – виставок, виступів, конкурсів, панельних дискусій та конференцій, спрямованих на те, щоб долучити якомога більшу кількість людей до проблеми захисту рослин.
В рамках Міжнародного року здоров’я рослин – 2020 Держпродспоживслужбою України за підтримки проєкту Твіннінг були підготовлені наглядні матеріали: плакати, буклети та бирки для багажу «НЕ РИЗИКУЙ!» створені за макетом, який розроблено Європейською і Середземноморською організацією захисту рослин (ЄОЗР). Цей макет офіційно затверджено Виконавчим Комітетом ЄОЗР та рекомендовано для впровадження на національному рівні всіма країнами-членами ЄОЗР з метою підвищення поінформованості широкої громадськості про ризики переміщення рослин та пов’язаних з ними шкідливих організмів під час міжнародних подорожей та заохочення громадян до відповідального поводження з рослинами та рослинними продуктами імпортного походження.
Незалежно від того, чи є ви бізнесменом, неурядовою організацією, журналістом, медіа-агенцією чи просто звичайною людиною, ви можете закликати до дій щодо покращення здоров’я рослин та побудови кращого майбутнього.
Отже містян закликають утримайтесь від купівлі підсніжників, щоб майбутні покоління також могли побачити їх красу.
Торгівля першоцвітами переслідується органами Національної поліції та Державною екологічною інспекцією і карається штрафом.
Найбільшу загрозу виживанню пролісків несе їх збирання до весняних свят, Жіночого Дня 8 березня.
Екологи виступають за посилення адміністративних заходів по відношенню до «збирачів» пролісків, закликають усіх ставитися до цих квітів обережно і дбайливо і навіть напередодні весняних свят не купувати та не дарувати їх жінкам.
Кожного року Асоціація ЯВІР проводить акцію з охороні квітів «Первоцвіт».
Цей рік – надзвичайна можливість підвищити глобальну обізнаність громадськості про те, як захист рослин може допомогти припинити голод, зменшити бідність, захистити довкілля та сприяти економічному розвитку.
НЕ ЗРИВАЙТЕ ПЕРВОЦВІТИ!
З повагою педагог-організатор Ланик У.А.