В Україні та світі 5 грудня відзначають Міжнародний день волонтерів.
Волонтери — багатство народів.
Волонтерство ґрунтується на добровільності, співчутті, солідарності з потребами та ідеями інших, а також глибокій повазі до всіх людей.
Офіційно вважається, що волонтерський рух бере початок у 20-х роках XX століття. Після Першої світової війни, у 1920 році у Франції, під Страсбургом, був здійснений перший волонтерський проєкт за участю німецької та французької молоді, у рамках якого волонтери відновлювали зруйновані війною ферми в районі місць найбільш запеклих боїв між німецькими й французькими військами. Потім цю естафету підхопила Індія й рух поширився світом. У 1987 році в світі налічувалося 80 мільйонів волонтерів, на початок ХХІ ст. – понад 100 мільйонів. Генеральна Асамблея ООН в 1985-му році на 40-й сесії у спеціальній резолюції запропонувала урядам відзначати 5 грудня як “Міжнародний день волонтерів в ім’я економічного і соціального розвитку”, закликавши їх здійснювати заходи для спонукання людей у всіх сферах діяльності пропонувати свої послуги як волонтерів.
Волонтер – у перекладі з англійської означає добровільний помічник. Це люди, які цілком безоплатно працюють будь-де, де потрібна їхня допомога: у дитячих будинках, притулках, школах-інтернатах і будинках для людей поважного віку. Вони доглядають хворих і допомагають старшим людям поратися по господарству. Звісно, волонтерство — не робота. Це на 100% покликання. Це спосіб життя і мислення. Небайдужість до чужої біди, причетність і співпереживання — те, що веде волонтерів вперед. Завдяки їхнім старанням, десятки, якщо не сотні тисяч людей отримують настільки необхідну їх допомогу. Волонтери допомагають дітям і дорослим, вони піклуються про здоров’я людей і тварин, їх комфорт і безпеку. Часто волонтерам доводиться навіть ризикувати власним життям ради порятунку інших. Це воістину люди з величезним серцем, безкорисливі та добрі, готові протягнути руку допомоги та не залишити в біді тих, кому погано. Волонтери в Україні Під час Революції Гідності та російської агресії на Сході нашої держави потужний волонтерський рух став зразком єдності українського суспільства, його зрілості і самоорганізації. З того часу волонтери почали збирати гроші по всьому світу на потреби військових, закуповувати на них медикаменти та зброю і везти все це на передову. Багато волонтерів згодом пішли добровольцями на фронт. “Волонтер. Це слово міцно ввійшло в наше життя з 2013 року. Волонтер – той, хто добровільно, за покликом серця, віддає свою енергію, час, ресурси і, чесно кажучи, частину свого життя заради допомоги іншим.
Українцям здавна були притаманні традиції взаємодопомоги, але роком народження українського волонтерства по праву можна вважати 2014 – саме Революція Гідності дала поштовх розвитку волонтерства в нашій країні, яке з поодиноких спорадичних випадків виросло в потужний громадянський рух. Ці люди заради ближнього (в широкому розумінні цього слова) жертвували всім, чим лише могли: часом, грошима, а іноді й життям, перевернувши усталене й стереотипне “моя хата скраю”.
Війна на сході країни, тисячі поранених, мільйони біженців, відсутність налагодженої інфраструктури в армії – все це лягло на плечі українських волонтерів. Саме волонтери добровольцями йшли на фронт, волонтери збирали по світу гроші й везли на передову все, що лише могли, починаючи зі шкарпеток і закінчуючи тепловізорами, приймали біженців, здавали кров пораненим, знаходили потрібні ліки, плели маскувальні сітки й готували борщові набори.
Саме завдяки українським волонтерам – їхній шляхетній жертовності, активній громадянській позиції та фанатичній відданості справі – Україна вистояла й зберегла незалежність.
Спасибі вам величезне, нехай усі Ваші добрі справи неодмінно будуть винагороджені. Не кожен зможе, відкинувши свої справи і потреби в сторони, прийти на допомогу тому, хто потребує… бути волонтером може тільки по-справжньому добра і чуйна людина.
Ти твориш добро, даруючи радість усім, Ти ділишся щастям і серцем своїм. Ти твориш добро, даруєш надію, Ти твориш любов, ти здійснюєш мрії. Душею і серцем ти завжди із ними, Для них ти є друг, і сім’я, і родина. Ти наче те сонце, що гріє весною. Для них ти як Ангел, що завжди з тобою. Ти рук не опустиш, ти йдеш до мети, Щаслива дитина, щасливий і ти. З дитячих сердець погане ти стер, Ти добра людина, ти – волонтер! Як добре, що є у світі волонтер – Це той, хто у душі байдужість стер, Хто помагає іншим без оплати, У лікарняні харч несе палати, Потрібні ліки, усмішки лежачим Дарує без усякої віддачі. Хто дух упалий вгору підіймає, Вірші читає, танцює і співає Для хворих, сиріт, воїнів на фронті Малює сонце їм на горизонті. Хто не боїться час, тепло віддати, На благо інших вміє працювати, Хто кошт збере, взуття, одежу, книгу І тому дасть, кого скувала крига, Хто нині без костюма і краватки, Кого обсіли болі та нестатки. Це той, хто нашу армію підтримав, У кого «на» до «дай» – добірна рима.
Від щирого серця вітаю Вас з Міжнародним днем волонтера!
Бути волонтером – це важлива і відповідальна місія. Хоч раз побувавши в ролі волонтера, дуже важко відмовитися в подальшому від цього заняття. Це стає для людей способом життя.
У час, коли наша країна перебуває у надскладній ситуації, коли порушено територальну цілісність, підірвано економіку, а серед простих людей панує нерозуміння і розбрат, саме Ваша активна громадська позиція, небайдужасть та невтомна праця додає віри у те, що у нашого народу є майбутнє. Адже єднання – це запорука успіху.
Нехай Ваша доброта повернеться до Вас сторицею. Бажаю, оптимізму, здоров’я, невичерпної енергії та миру!
Низький уклін усім небайдужим людям, завдяки яким наш народ стоїть і переможе!
Кращим подарунком на День волонтера може виявитися ваша допомога — невеликий добродійний внесок, прояв турботи й теплоти щодо тих, кому це потрібно і важливо.
10 надихаючих ідей
1.Подаруйте старий одяг або господарчі товари. Прогляньте вашу шафу або комору і знайдіть ці вкриті пилюкою речі, з яких ви уже виросли або більше їх не вдягаєте. Якщо вони в доброму стані, віддайте організаціям, які збирають такі речі і передають їх нужденним. Можете також занести їх до церкви.
2.П’єте каву чи чай у кав’ярні? Подумайте про тих, у кого немає на це грошей і купіть “підвішену” каву. Оплатіть іще одну філіжанку, яку колись вип’є той, хто шукатиме у кав’ярні тепла.
3.Принесіть нові або майже нові іграшки до дитячої лікарні або у дитячий будинок.
4.Під час новорічних свят напишіть відповідь на листа Діду Морозу від бідної дитини. Відвідайте ваш місцевий відділ пошти, який бере участь в акції, отримайте там листа від дитини, придбайте подарунок і надішліть його поштою.
5.На ваш наступний день народження попросіть, щоб замість подарунків вам люди зробили пожертвування до благодійної організації на ваш вибір.
6.Надішліть «посилку турботи» учасникам бойових дій, ветеранам або пораненим солдатам. Можете також написати їм листа. Знайти інформацію про поранених ви зможете на сайті Герої АТО. Також контактуйте із перевіреними волонтерськими організаціями.
7.Долучіться до прибирання у своєму місті чи селі. Існує велика кількість ініціатив, які щороку навесні та восени проводять загальноміські прибирання. Також 12 березня у світі відзначають День садіння дерев – долучайтеся до такої ініціативи і ви!
8.Пожертвуйте дитячі книжки притулкам, бібліотекам та школам.
9.Долучіться до плетіння сіток на фронт. Або до приготування сухих борщів та овочевих наборів. Пошукайте організації у вашому місті, які роблять таку роботу. Впевнені, що ваша допомога їм знадобиться.
10.Допоможіть прибрати двір чи принести продукти із магазину літнім людям, які живуть по-сусідству.
Обов’язково слідкуйте за проєктами на сайті volonter.org та створюйте і розвивайте свої власні ініціативи. На платформі є волонтери з усієї України і ви завжди зможете знайти підтримку та допомогу.
З повагою педагог-організатор Ланик У.А.